• O PREDMETE

• Predmetová komisia zahŕňa predmety geodézia, prax v odbore, geodetické výpočty, mapovanie, počítačová grafika, automatizácia zobrazovacích prác, fotogrametria, modelovanie v 3D, kartografia, pozemkové právo, aktualizácia  geodetických informácii, geoinformatika, geografické informačné systémy, diaľkový prieskum Zeme, ekonomika

Vedúca predmetovej komisie:

Ing. Mročová Gabriela

Členovia predmetovej komisie:

Ing. Mária Hrtková

Ing. Mroč Georg

Ing. Hollá Zdenka

Charakteristika predmetu

Predmet kartografia poskytuje žiakom základné vedomosti matematicko-geometrických základov kartografických diel. Zároveň učí súvislostiam technologických postupov počínajúc založením bodového poľa až po kartografické spracovanie originálu mapy s následným rozmnožovaním. Predmet sa vyučuje v štvrtom ročníku štúdia a kladie na žiaka náležitú všeobecnú vedomostnú prípravu a kompilačné schopnosti. Zvládnutie učiva predpísaných osnov sa odvíja od úspešného zvládnutia učiva predmetov matematika, deskriptívna geometria, fyzika, geodetické výpočty, geodézia, mapovanie, fotogrametria, diaľkový prieskum Zeme a automatizácia zobrazovacích prác.Vo vyučovacom predmete je mimoriadne dôležité pochopiť súvislosť kartografie s inými geodetickými výkonmi, napr. oprava meranej dĺžky o kartografické skreslenie príslušnej kartografickej projekcie v súvislosti s tvorbou bodového poľa. V rámci vyučovania jednotlivých tematických celkov sa v súlade s teóriou zaraďuje do vyučovacieho procesu praktické precvičovanie získaných vedomostí, prípadne sa vyučovanie predmetu doplní exkurziami na kartografické a reprodukčné pracoviská. Výučba bude prebiehať v klasickej triede.

Ciele vyučovacieho predmetu

Po absolvovaní predmetu kartografia by žiaci mali poznať a chápať matematicko-geometrické základy kartografických diel. Mali by ich vedieť aplikovať v primeranom rozsahu s vedomosťami a zručnosťami z ďalších odborných predmetov. Učivo sa precvičuje v názornej forme na hodinách praxe.

Vzdelávanie smeruje k tomu, aby žiaci dokázali:

 definovať referenčné plochy,

 poznať historický vývoj mapových diel, vývoj a rozdelenie kartografie

 ovládať základné výpočty na guli

 definovať súradnicové systémy,

 poznať teóriu skreslenia a použiť ju v praxi,

 vedieť rozdeliť kartografické zobrazenia

 vypočítať, definovať a skonštruovať jednotlivé kartografické zobrazenia

 charakterizovať základné tlačové techniky a prístrojové vybavenie

 poznať technologický postup pri vydávaní kartografických diel.

Štandardy: