• O PREDMETE

• Predmetová komisia zahŕňa predmety geodézia, prax v odbore, geodetické výpočty, mapovanie, počítačová grafika, automatizácia zobrazovacích prác, fotogrametria, modelovanie v 3D, kartografia, pozemkové právo, aktualizácia  geodetických informácii, geoinformatika, geografické informačné systémy, diaľkový prieskum Zeme, ekonomika

Vedúca predmetovej komisie:

Ing. Mročová Gabriela

Členovia predmetovej komisie:

Ing. Mária Hrtková

Ing. Mroč Georg

Ing. Hollá Zdenka

Charakteristika predmetu

Predmet pozemkové právo poskytuje žiakom vedomosti z oblasti histórie a súčasnosti pozemkového práva, pozemkových katastrov, katastra nehnuteľností a základné informácie z občianskeho práva.

Cieľom predmetu je zvýšiť a rozvíjať právne povedomie žiakov a osvojenie si vedomostí a schopností z evidencie právnych vzťahov, interpretácie z nich vyplývajúcich výsledkov a prípravy technických podkladov pre ich zmeny.

Obsahom učiva je stručný vývoj histórie pozemkového práva a historických evidencií až po súčasnosť s priamou väzbou na v súčasnosti platný právny systém. Žiaci sa naučia pochopiť právne a technické súvislosti medzi jednotlivými formami evidencie pôdy vo vzťahu k spoločenskej situácii a danej technickej vyspelosti. Predmet poskytuje žiakom vedomosti o vývoji pozemkového práva, vývoji občianského práva vo vzťahu k nadobúdaniu nehnuteľného majetku, spôsobe evidovania nehnuteľností, práv k nehnuteľnostiam, o zbere a aktualizácii údajov o vlastníckych, záväzkových a iných právach k nehnuteľnostiam. Oboznamuje žiakov s funkciami štátu pri uskutočňovaní ochrany práv a slobôd k nehnuteľnostiam, podmienok k obchodu s nehnuteľnosťami, ochrany pôdneho fondu, životného prostredia a o budovaní informačných systémov o nehnuteľnostiach. Okrem teoretických vedomostí z oblasti katastra nehnuteľností si žiaci osvoja zásady vkladového konania, zápisu právnych vzťahov k nehnuteľnostiam, katastrálneho konania, obnovy katastrálnych operátov a poskytovania právnych a technických podkladov z katastra. Získajú vedomosti a informácie o hodnovernosti a záväznosti údajov katastra o porušovaní poriadku na úseku katastra a sankčných postihoch.

Predmet pozemkové právo rozvíja vedomosti žiakov získané v rámci predmetov občianska náuka, mapovanie, geodézia a automatizácia zobrazovacích prác. V predmete sa musia využívať aktuálne platné právne predpisy a technické normy, ich zmeny je nutné sledovať a operatívne premietať do učebných osnov. Pri výučbe sa využívajú všetky dostupné moderné vyučovacie metódy, pomôcky a prístroje. Vyučovací proces sa dopĺňa vhodne volenými odbornými exkurziami na pracoviská odborov katastra (pozemková kniha, všeobecná dokumentácia).

V tomto predmete budeme rozvíjať a skvalitňovať Výkonový štandard komunikatívne a sociálno interakčné, interpersonálne a intrapersonálne spôsobilosti tvorivo riešiť problémy, spôsobilosti

využívať informačné technológie a spôsobilosti byť demokratickým občanom. Preto je dôležitou súčasťou teoretického poznávania a zároveň prostriedkom precvičovania, upevňovania, prehlbovania a systematizácie poznatkov okrem iného aj riešenie kvantitatívnych a kvalitatívnych úloh z učiva jednotlivých tematických celkov, úloh komplexného charakteru, ktoré umožňujú spájať a využívať poznatky z viacerých častí učiva v rámci medzipredmetových vzťahov.

K významným prvkom vo výchovno-vzdelávacom procese predmetu patria aj prípadové štúdie, pri ktorých sa bude používať aj internet a počítače.

Hodnotenie žiakov bude založené na kritériách hodnotenia v každom vzdelávacom výstupe. Klasifikácia bude vychádzať z pravidiel hodnotenia tohto školského vzdelávacieho programu. Použijú sa adekvátne metódy a prostriedky hodnotenia. Žiaci absolvujú aj exkurzie.

Ciele vyučovacieho predmetu

- sprístupniť žiakom základné ekonomické poznatky o evidencii majetku v minulosti a tvorbu máp v príslušnom období

- poskytnúť žiakom súbor vedomostí, zručností a kompetencií o problematike pozemkového práva

- formovať logické myslenie a rozvíjať vedomosti, zručností a Výkonový štandard na využitie aj v ďalšom vzdelávaní, praxi a občianskom živote