• O PREDMETE

• Predmetová komisia zahŕňa predmety geodézia, prax v odbore, geodetické výpočty, mapovanie, počítačová grafika, automatizácia zobrazovacích prác, fotogrametria, modelovanie v 3D, kartografia, pozemkové právo, aktualizácia  geodetických informácii, geoinformatika, geografické informačné systémy, diaľkový prieskum Zeme, ekonomika

Vedúca predmetovej komisie:

Ing. Mročová Gabriela

Členovia predmetovej komisie:

Ing. Mária Hrtková

Ing. Mroč Georg

Ing. Hollá Zdenka

Charakteristika predmetu

Učivo vyučovacieho predmetu aktualizácia geodetických informácií rozširuje doposiaľ získané vedomosti žiakov s prácou s výpočtovou technikou a interaktívnymi grafickými systémami na platforme platných, všeobecne záväzných legislatívnych predpisov, technických noriem a rezortných technologických predpisov. Obsah učiva nadväzuje na predmety informatika a výpočtová technika, počítačová grafika, geodézia, geodetické výpočty, mapovanie, prax, pozemkové právo a automatizácia zobrazovacích prác. Učivo predmetu poskytuje žiakom kompletné vedomosti o spôsoboch, metódach, formách a technológiách súvisiacich s aktualizáciou súboru geodetických informácií katastra nehnuteľností. V predmete sa musia využívať aktuálne platné právne predpisy a technické normy, ich zmeny je nutné sledovať a operatívne premietať do učebných osnov.

V predmete je kladený dôraz na dodržiavanie presnosti, technologických postupov v súlade s normami STN, smernicami, inštrukciami, metodickými návodmi a aktuálnymi usmerneniami rezortu.

Obsahové zameranie predmetu umožňuje žiakom oboznámiť sa s úlohami a podmienkami reálnej praxe v odbore geodézia, kartografia a kataster. Cieľom výučby je na základe teoretických vedomostí vytvoriť a použiť ucelené technológie na spracovanie technických podkladov na právne úkony.

Pri výučbe sa využívajú všetky dostupné moderné vyučovacie metódy, pomôcky a prístroje, najmä výpočtová technika s príslušným programovým vybavením.

Predmet sa vyučuje vo forme cvičení v rozsahu 3 hodiny týždenne. Trieda sa delí na skupiny a výučba prebieha prevažne v odbornej učebni výpočtovej techniky. Každý žiak pracuje pri počítači zásadne sám na programovom vybavení kompatibilnom s geodetickou praxou. Pri výučbe sa používajú najmä aktuálne platné právne a rezortné predpisy v súlade s charakterom obsahu učiva. Výučba sa vhodne doplní exkurziami na pracoviská Správy katastra, dokumentačné útvary, mapovú službu, prípadne návštevou odborných seminárov z oblasti katastra nehnuteľností a tvorby geometrických plánov.

Ciele vyučovacieho predmetu

Cieľom predmetu aktualizácia geodetických informácií je vytvoriť u žiakov ucelenú sústavu vedomostí, zručností a pracovných návykov.

Vzdelávanie smeruje k tomu,aby žiaci dokázali:

- správny výber metód a spôsobov zameriavania zmien

- spracovanie nameraných údajov, s následným výpočtom súradníc a výmer

- tvorbu grafických výstupov požadovaných elaborátov aj v elektronickej podobe

-zobrazenie zmien do štátnych mapových diel v súlade s platnými právnymi predpismi, technickými normami a rezortnými smernicami

- problematiku autorizačného a úradného overovania vybraných druhov geodetických prác podľa platných legislatívnych predpisov.

Štandardy: