• O PREDMETE

• Predmetová komisia zahŕňa predmety geodézia, prax v odbore, geodetické výpočty, mapovanie, počítačová grafika, automatizácia zobrazovacích prác, fotogrametria, modelovanie v 3D, kartografia, pozemkové právo, aktualizácia  geodetických informácii, geoinformatika, geografické informačné systémy, diaľkový prieskum Zeme, ekonomika

Vedúca predmetovej komisie:

Ing. Mročová Gabriela

Členovia predmetovej komisie:

Ing. Mária Hrtková

Ing. Mroč Georg

Ing. Hollá Zdenka

Charakteristika predmetu

Predmet geodetické výpočty je zameraný na získanie teoretických vedomostí a zručností potrebných pre výpočtové spracovania geodetických úloh v oblastiach budovania bodových polí, výpočtu a transformácie súradníc, v oblasti mapovacích úloh pre tvorbu číselnej mapy, výpočtu výmer parciel a ich dielov aj pre účely investičnej výstavby pre výpočet kubatúr.

V rámci vyučovania jednotlivých tematických okruhov sú teoretické časti učiva súbežne s výkladom učiteľa precvičované žiakmi na vyučovaní a do vyučovacieho procesu na získanie zručností sú zaraďované úlohy na precvičovanie získaných vedomostí. Vyučovanie sa vedie tak, aby žiaci získali dostatočné zručnosti pri klasických výpočtoch, ovládali prenos a spracovanie údajov na PC a chápali vzťahy a nadväznosť jednotlivých úloh. Pri výpočtoch budú vedieť uplatniť vhodný postup vzhľadom na dostupné pomôcky, vedieť analyzovať a hľadať chyby vo výpočte z čiastkových výsledkov.

Predpokladom pre vyučovanie predmetu sú dobré znalosti z predmetu matematika a uplatňovanie nadväznosti s odbornými predmetmi geodézia, mapovanie a prax. Získané vedomosti spätne ovplyvňujú vedomosti žiakov v týchto predmetoch tým, že prakticky ukazujú, ako nevhodný spôsob merania alebo jeho nedostatočná presnosť znehodnocujú výsledky meranie. Počas vyučovania sa žiaci usmerňujú, aby spracovávanie výpočtov bolo úhľadné, prehľadné a zrozumiteľné aj iným osobám.

Výučba predmetu geodetické výpočty prebieha podľa potreby v triede, alebo v učebni výpočtovej techniky. Teoretické časti učiva sú precvičované žiakmi súbežne s výkladom učiteľa na počítačoch a každý žiak pracuje pri počítači samostatne v konkrétnom programe. Pre výučbu predmetu geodetické výpočty sa trieda delí na skupiny. Delenie sa vykoná podľa príslušných predpisov.

Ciele vyučovacieho predmetu

Po absolvovaní predmetu geodetické výpočty žiaci majú vedieť skĺbiť získané vedomosti a zručnosti a aplikovať ich pri spracovaní geodetických úloh v primeranom rozsahu s vedomosťami a zručnosťami z oblasti matematiky, geometrie a z ďalších odborných predmetov.

Vzdelávanie smeruje k tomu,aby žiaci dokázali:

- pracovať s kalkulačkou

- ovládať matematické operácie s uhlovými a dĺžkovými jednotkami

- aplikovať goniometrické funkcie pri riešení úloh v trojuholníku

- definovať a používať mierku

- vyjadriť polohu bodu v rovine

- definovať pravouhlé rovinné súradnicové sústavy

- určiť deformáciu mapového listu a zaviesť opravy zo zrážky do výsledkov

- vypočítať výmeru parciel a ich dielov a objemy telies

- riešiť základné súradnicové výpočty

- ovládať výpočty pre riešenie vytyčovacích úloh

- zvoliť správnu metódu a pre výpočet súradníc bodov zameraných geodetickými metódami,