• O PREDMETE

• Predmetová komisia zahŕňa predmety geodézia, prax v odbore, geodetické výpočty, mapovanie, počítačová grafika, automatizácia zobrazovacích prác, fotogrametria, modelovanie v 3D, kartografia, pozemkové právo, aktualizácia  geodetických informácii, geoinformatika, geografické informačné systémy, diaľkový prieskum Zeme, ekonomika

Vedúca predmetovej komisie:

Ing. Mročová Gabriela

Členovia predmetovej komisie:

Ing. Mária Hrtková

Ing. Mroč Georg

Ing. Hollá Zdenka

Charakteristika predmetu

Predmet počítačová grafika rozširuje doterajšie vedomosti žiakov o prácu s výpočtovou technikou v interaktívnych grafických systémoch. Obsah učiva nadväzuje na predmet informatika a je náhradou kartografického rysovania a deskriptívnej geometrie na novej, modernej platforme. Zároveň je prípravou pre ďalšie odborné predmety – geodézia, prax, automatizácia zobrazovacích prác, geodetické výpočty, geografické informačné systémy, cvičenia z fotogrametrie a modelovanie v 3D.Cieľom predmetu je vytvoriť ucelenú sústavu vedomostí o počítačovom spracovaní geodetických meraní. Predmet u žiakov rozvíja intelektuálne schopnosti a praktické zručnosti, schopnosť samostatnej tvorivej práce, trpezlivosť, vytrvalosť a zodpovednosť za vykonanú prácu.Obsahové zameranie predmetu poskytuje žiakom informácie a umožňuje získanie praktických zručností z počítačového riešenia geodetických výpočtov, vytvárania a aktualizácie interaktívnej kresby máp, zakladania a údržby popisných údajov k objektom a bodom mapy, grafických a tlačových výstupov na tlačiarne a automatické kresliace zariadenia. Predmet sa vyučuje v rozsahu 1 hodiny týždenne v prvom ročníku a 2 hodín v druhom ročníku, pričom sa trieda delí na skupiny podľa platných predpisov. Výučba prebieha vo forme cvičení zásadne v odbornej učebni výpočtovej techniky, pričom každý žiak pracuje pri počítači sám. Teoretické časti učiva sú súbežne s výkladom učiteľa precvičované žiakmi na počítačoch. Vyučujúci ponecháva žiakom dostatočný priestor na ich samostatnú tvorivú prácu. V druhom ročníku žiaci s použitím štandardných technológií samostatne vytvárajú polohopisný a výškopisný plán z vlastného tachymetrického merania.

Ciele vyučovacieho predmetu

Po absolvovaní predmetu počítačová grafika by žiaci mali vedieť aplikovať svoje vedomosti pre spracovanie konkrétnych typov geodetických úloh. Nadobudnuté vedomosti a zručnosti by mali vedieť využiť pre ďalšie odborné predmety. Učivo sa precvičuje v názornej forme.

Vzdelávanie smeruje k tomu, aby žiaci dokázali:

- pracovať s kalkulačkou

- ovládať matematické operácie s uhlovými a dĺžkovými jednotkami

- aplikovať goniometrické funkcie pri riešení úloh v trojuholníku

- definovať a používať mierku

- vyjadriť polohu bodu v rovine

- definovať pravouhlé rovinné súradnicové sústavy

- ovládať skenovanie a prácu s optickým perom,

- popísať rozdiel medzi rastrom a vektorom,

- poznať formáty rastrových a vektorových dát,

- vymenovať a popísať grafické systémy používané v geodézii,

- pracovať v príslušnom grafickom programe,

- ovládať grafické funkcie programu, tvorbu kresby rôzneho charakteru,

- pracovať s výpočtovými funkciami, ktoré sú potrebné pre prácu geodeta

- spracovať a pracovať so zoznamom súradníc,

- zobraziť polohopis a výškopis.

Štandardy: