• Charakteristika predmetu

          Obsah výučby vychádza zo vzdelávacej oblasti ŠVP 36 Stavebníctvo, geodézia a kartografia. Výučba predmetu účtovníctvo je orientovaná do 3.ročníka pre oblasť stavebný manažment.

          Odborný predmet účtovníctvo v študijnom odbore 3650 M 00 staviteľstvo, oblasť stavebný manažment je jedným z profilových odborných predmetov, zameraný na podvojné a jednoduché účtovníctvo účtovných jednotiek. Spolu s ekonomikou, manažmentom a marketingom  tvorí základ, ktorý bude nadväzovať na ostatné predmety ako  výpočtová technika v odbore, administratíva a korešpondencia, príprava a oceňovanie stavieb,  či podnikový manažment a marketing. V 4. ročníku nadobudnuté vedomosti uplatnia v predmete cvičenia z účtovníctva.

          Obsahová náplň učiva je koncipovaná  s osobitnou pozornosťou na prepojenie teórie s praxou a uplatnenia priamej aplikácie a práce s originálnymi účtovnými dokladmi a výkazmi. Žiaci získajú poznatky o spôsoboch a postupoch účtovania v sústave podvojného aj jednoduchého účtovníctva. Cieľom je vysvetliť základné pojmy  a úlohy účtovníctva a na ich základe položiť hlboké základy podstaty podvojného účtovníctva. Predpokladom pre správne účtovanie je aj pochopenie dvojakého pohľadu na majetok účtovnej jednotky a jeho zdrojov krytia vyjadrený v najdôležitejšom účtovnom výkaze – v súvahe. Žiaci sa postupne naučia základné účtovné prípady súvisiace s účtovaním peňazí, dlhodobým a krátkodobým majetkom, pohľadávkami a záväzkami, nákladmi a výnosmi, ako aj výsledkom hospodárenia až po vytvorenie účtovnej uzávierky a závierky v podvojnom aj jednoduchom účtovníctve. Získané vedomosti budú precvičovať v riešení súvislých príkladov z jednotlivých preberaných tém.

          Žiaci budú pripravení na sledovanie zmien legislatívnych noriem a vzťahov na ekonomickom trhu a ich vplyvu na účtovníctvo za súčasného  využívania informačno-komunikačných technológií. Samostatný obsah učiva je potrebné priebežne aktualizovať v súlade s platnými právnymi predpismi (zákon o účtovníctve, daňové zákony, opatrenia Ministerstva financií SR ohľadom rámcových účtovných osnov a postupov účtovania, účtovných závierok a ďalšie právne normy).

          Metódy, formy a prostriedky vyučovania účtovníctva majú stimulovať rozvoj poznávacích schopností žiakov, podporovať ich cieľavedomosť, samostatnosť a tvorivosť nielen pri získavaní teoretických vedomostí, ale aj pri riešení konkrétnych príkladov. Uprednosťujeme také stratégie vyučovania, pri ktorých žiak ako aktívny subjekt v procese výučby má možnosť spolurozhodovať a spolupracovať, učiteľ má zasa povinnosť motivovať, povzbudzovať a viesť žiaka k aktivite tak, aby dosahoval čo najlepšie výkony. Pri výučbe používame formu výkladu aj prostredníctvom zaujímavých vlastných prezentácií, situačných hier, riešením príkladov z praxe, či riadeného rozhovoru. Preferujeme prácu s učebnicou, platnými právnymi normami, riešením súvislých príkladov a počítačom.

          V predmete účtovníctvo budeme rozvíjať a skvalitňovať kľučové kompetencie tvorivým riešením problémov a spôsobilostí využívaním informačno-komunikačných technológií. Preto dôležitou súčasťou teoretického poznávania a zároveň prostriedkom precvičovania, upevňovania,  prehlbovania a systematizácie poznatkov bude aj komplexné riešenie súvislých príkladov z jednotlivých tematických celkov, ktoré budú umožňovať spájať a využívať poznatky z viacerých častí učiva aj v rámci medzipredmetových vzťahov. 

          Hodnotenie žiakov bude založené na kritériách hodnotenia v každom vzdelávacom výstupe. Klasifikácia bude vychádzať z pravidiel hodnotenia tohto školského vzdelávacieho programu. Použijú sa adekvátne metódy a prostriedky hodnotenia.

          Výučba bude prebiehať buď v bežnej triede alebo v multimediálnej učebni, resp. v učebni výpočtovej techniky.

          Ciele vyučovacieho predmetu

           

          Cieľom vyučovacieho predmetu účtovníctvo je poskytnúť žiakom súbor vedomostí, zručností a kompetencií v oblasti účtovníctva so zameraním na stavebníctvo ako jedného odvetvia národného hospodárstva. Cieľové vedomosti sú zamerané na :

          • pochopiť podstatu podvojného účtovníctva,
          • pochopiť podstatu jednoduchého účtovníctva,
          • zvládnuť metodiku a postupy účtovania,
          • zvládnuť problematiku účtovnej dokumentácie, účtovných záznamov a účtovných zápisov v účtovných knihách,
          • zvládnuť základný účtovací predpis o majetku, zásobách, finančných účtoch, zúčtovacích vzťahoch, kapitálových účtoch, nákladoch a výnosoch,
          • zvládnuť účtovanie v sústave jednoduchého účtovania.

          Cieľové zručnosti sú zamerané na :

          • schopnosť komplexne zobraziť priebeh hospodárskej činnosti,
          • schopnosť zostaviť výsledok hospodárenia účtovnej jednotky,
          • schopnosť spracovať podklady pre finančnú analýzu podniku,
          • dokázať analyzovať finančnú situáciu účtovnej jednotky na základe podkladov z účtovníctva.

           

           

          Všeobecné pokyny hodnotenia stavebných odborných predmetov:

           

          Pri hodnotení stavebných odborných predmetov sa riadime:

           

          • Metodickým pokynom č. 21 / 2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl  - Klasifikácia v predmetoch vzdelávacej oblasti odborné vzdelávanie čl. 17 a čl.18

           

          Čl. 17 – Klasifikácia odborných vyučovacích predmetov teoretického vyučovania

          Čl. 18 – Klasifikácia odborných vyučovacích predmetov praktického vyučovania

          Čl. 1 -  Úvodné ustanovenia

          Čl. 2 -  Hodnotenie a klasifikácia žiakov

          Čl. 3 -  Všeobecné zásady hodnotenia a klasifikácie žiakov

          Čl. 4 – Získavanie podkladov na hodnotenie a klasifikáciu

          Čl. 5 – Postup pri hodnotení a klasifikácii prospechu

           

          Žiak je z predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky. V priebehu polroka z predmetu s dotáciou jedna hodina týždenne, má byť žiak vyskúšaný dvakrát, viac ako jedna hodina týždenne minimálne trikrát.

          Hodnotenie môže byť známkou, získaním bodov alebo percentuálne hodnotenie. Túto škálu ponúka aj elektronická žiacka knižka v systéme Edupage.

           

          • ŠkVP

           

          Predmety teoretického vyučovania

           

          Pri každom hodnotení tematického celku používame všeobecné kritériá a klasifikáciu uvedenú v ŠkVP (pre jednotlivcov, skupinu, pre ústne, písomné a grafické práce). Prípravu cieľových otázok pre skupinové práce, písomné cvičenia, grafické práce, individuálne a frontálne skúšanie pripravuje vyučujúci.

          Metódy a prostriedky hodnotenia sú orientované na individuálnu, alebo skupinovú aktivitu, samostatnosť pri práci na hodine, hodnotenie a samohodnotenie práce.

           

          Predmety praktického vyučovania

           

          Hodnotenie vyplýva zo špecifických požiadaviek na vedomosti a zručnosti pri vytváraní profilu absolventa. Dôraz je na využitie vedomostí z teórie a aplikáciu medzipredmetových vzťahov v praktických úlohách. Metódy a prostriedky hodnotenia sú orientované na individuálnu, alebo skupinovú aktivitu pri práci na hodine, hodnotenie a samohodnotenie vypracovanej práce alebo grafickej práce, ktorá obsahuje aplikáciu konkrétnych úloh z praxe.

           

          Podmienkou pre úspešné ukončenie každého ročníka je:

          1. Odovzdanie všetkých predpísaných grafických a textových prác, spracovaných na vyhovujúcej úrovni.
          2. Neodovzdané zadania je nutné odovzdať najneskôr 14 dní pred polročnou klasifikáciou (1/2 polrok a 2/2 polrok).

           

          1. Ak žiak neodovzdá všetky predpísané zadania do stanoveného termínu pred klasifikáciou, je na konci polroka neklasifikovaný.

           

          1. Dopísať písomku si má žiak do dvoch týždňov od nástupu do školy po absencii, ak sa nedohodne s vyučujúcou inak.

           

          Predmet hodnotenia výkresov a zadaní je:   

          kvalita práce, dodržiavanie statických a konštrukčných zásad, STN, BOZ, PO, technické prípadne dispozičné riešenie, využitie teoretických vedomostí, aktivita na hodine. Dôležitou súčasťou klasifikácie je aj dodržiavanie stanovených termínov (v zmysle metodického pokynu č. 21/2011) a pripravenosť na konzultácie k jednotlivým prácam.

           

          Hodnotenie:

          100% až 90%................výborný

          89,9% až 75%...............chválitebný

          74,9% až 50%...............dobrý

          49,9% až 30%...............dostatočný

          Menej ako 30%.............nedostatočný

           

          • V zmysle pokynov ŠPÚ – Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov s vývinovými poruchami učenia (VPU) v strednej škole

          Doplnok k Vzdelávaciemu programu pre žiakov s vývinovými poruchami učenia (ISCED 3), bod 2.5 - Všeobecné zásady hodnotenia žiaka s VPU

           

          Pri hodnotení žiakov s vývinovými poruchami učenia postupujeme individuálne, podľa odporúčaní špeciálneho pedagóga a v spolupráci s výchovným poradcom.