• Charakteristika predmetu

          Obsah výučby predmetu geodézia pre pozemné staviteľstvo vychádza zo vzdelávacej oblasti ŠVP 36 stavebníctvo, geodézia a kartografia a z obsahového štandardu študijného odboru 3650 M 00 staviteľstvo. Pre túto vzdelávaciu oblasť je ŠkVP vyčlenená 1 hodina teórie týždenne. Na predmet geodézia je úzko prepojený predmet prax v odbore s dotáciou 2 hodiny týždenne.

          Učivo vyučovacieho predmetu geodézia poskytuje žiakom základné vedomosti, ktoré sú potrebné na získanie postačujúceho prehľadu na vykonávanie základných geodetických prác v stavebníctve.

          Obsahovou náplňou predmetu geodézia je oboznámenie žiakov s geodéziou ako vednou disciplínou, s jej históriou, rozdelením aj úlohami geodézie v stavebnom procese. Získajú tiež poznatky o tvare a rozmeroch Zeme a zobrazeniach zemského povrchu. Rovnako sa tiež oboznámia s platnou legislatívou v odbore ako sú právne a technické normy, vyhlášky, smernice a inštrukcie.

          Predmet je zameraný aj na získanie potrebných vedomostí a zručností pri práci s geodetickými pomôckami a prístrojmi. Žiaci spoznajú základné geodetické pomôcky a prístroje a možnosti využitia. Žiaci musia poznať ich konštrukciu, funkcie aj základnú údržbu. V rámci vyučovanie sa tiež oboznámia so základnými meračskými a vytyčovacími metódami aj výpočtovými postupmi využívaných pri polohových a výškových prácach v stavebníctve. Základné meračské a vytyčovacie metódy vedia analyzovať z hľadiska vhodnosti ich použitia pre konkrétnu úlohu.

          Predmet tiež poskytuje žiakom prehľadné vedomosti o možnostiach zobrazenia výsledkov merania. Vyučovací predmet má význam pre dosiahnutie cieľov študijného odboru.

          Spôsob výučby predmetu v nadväznosti na príbuzné odborné aj všeobecno-vzdelávacie predmety dáva žiakovi možnosť pochopiť dôležité vzťahy, súvislosti a nadväznosti jednotlivých poznatkov ako celku. Predmet tvorí základnú osnovu vedomostí, ktoré sa rozširujú ďalšími odbornými predmetmi. Na dosiahnutie zodpovedajúcich zručností k teoretickým vedomostiam je predmet úzko prepojený s predmetom prax v odbore.

          Odborný predmet geodézia je medzipredmetovo previazaný so všeobecnovzdelávacími predmetmi - fyzika, matematika, deskriptívna geometria, informatika a výpočtová technika, geografia a s odbornými predmetmi – prax v odbore, pozemné staviteľstvo, stavebná prax, konštrukčné cvičenia, ekonomika. Obsah predmetu je štruktúrovaný do tematických celkov (téma a podtémy). Pri výbere učiva je prihliadané na proporcionalitu a primeranosť podľa schopností žiakov s prihliadnutím na vymedzenú hodinovú dotáciu.

          Metódy formy a prostriedky vyučovania majú stimulovať rozvoj poznávacích schopností žiakov, podporovať ich cieľavedomosť, samostatnosť a tvorivosť. Sú uprednostňované také stratégie vyučovania, pri ktorých žiak ako aktívny subjekt v procese výučby má možnosť spolurozhodovať a spolupracovať, učiteľ zase má povinnosť motivovať, povzbudzovať a viesť žiaka k čo najlepším výkonom, podporovať jeho aktivity všeobecne, ale aj v oblasti zvýšeného záujmu v rámci študijného odboru. Pri výučbe je používaná forma výkladu, riadeného rozhovoru aj využitie IKT.

          Hodnotenie žiakov je založené na kritériách hodnotenia v každom vzdelávacom výstupe. Klasifikácia vychádza z pravidiel hodnotenia platného školského vzdelávacieho programu. Použijú sa adekvátne metódy a prostriedky hodnotenia.

          Ciele vyučovacieho predmetu

          Cieľom vyučovacieho predmetu geodézia v študijnom odbore 3650 M 00 staviteľstvo je poskytnúť žiakom súbor vedomostí, zručností a kompetencií o geodetických prístrojoch a pomôckach, postupoch merania aj vytyčovania a následného spracovania základných geodetických úloh. Cieľom je formovať logické myslenie a rozvíjať vedomosti, zručnosti a kľúčové kompetencie využiteľné aj v ďalšom vzdelávaní, v geodetickej praxi, odbornom výcviku aj v stavebnej praxi. Žiaci získajú poznatky o vybraných pojmoch, osvoja si geodetické názvoslovie, budú ovládať základné pravidlá bezpečnosti práce s geodetickými laserovými prístrojmi. Žiaci nadobudnú presvedčenie o užitočnosti teoretických poznatkov a praktických zručností, že poznanie má význam pre ich osobnostný rast.

          Vzdelávanie smeruje k tomu, aby žiaci dokázali:

          • definovať základné pojmy a ovládať terminológiu v geodézii
          • orientovať sa v legislatíve a ovládať základné právne a technické normy
          • ovládať geodetické základy a popísať geodetické body
          • popísať metódy pre polohove a výškové meranie a vytyčovanie a vybrať vhodný prístroj
          • spracovať a zobraziť výsledky meraní
          • vypočítať výšky bodov a určovať výmery
          • popísať postupy pre vyhotovenie polohopisného a tachymetrického plánu

          definovať obsah vytyčovacích výkresov pre rôzne druhy stavieb

          Všeobecné pokyny hodnotenia stavebných odborných predmetov:

           

          Pri hodnotení stavebných odborných predmetov sa riadime:

           

          • Metodickým pokynom č. 21 / 2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl  - Klasifikácia v predmetoch vzdelávacej oblasti odborné vzdelávanie čl. 17 a čl.18

           

          Čl. 17 – Klasifikácia odborných vyučovacích predmetov teoretického vyučovania

          Čl. 18 – Klasifikácia odborných vyučovacích predmetov praktického vyučovania

          Čl. 1 -  Úvodné ustanovenia

          Čl. 2 -  Hodnotenie a klasifikácia žiakov

          Čl. 3 -  Všeobecné zásady hodnotenia a klasifikácie žiakov

          Čl. 4 – Získavanie podkladov na hodnotenie a klasifikáciu

          Čl. 5 – Postup pri hodnotení a klasifikácii prospechu

           

          Žiak je z predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky. V priebehu polroka z predmetu s dotáciou jedna hodina týždenne, má byť žiak vyskúšaný dvakrát, viac ako jedna hodina týždenne minimálne trikrát.

          Hodnotenie môže byť známkou, získaním bodov alebo percentuálne hodnotenie. Túto škálu ponúka aj elektronická žiacka knižka v systéme Edupage.

           

          • ŠkVP

           

          Predmety teoretického vyučovania

           

          Pri každom hodnotení tematického celku používame všeobecné kritériá a klasifikáciu uvedenú v ŠkVP (pre jednotlivcov, skupinu, pre ústne, písomné a grafické práce). Prípravu cieľových otázok pre skupinové práce, písomné cvičenia, grafické práce, individuálne a frontálne skúšanie pripravuje vyučujúci.

          Metódy a prostriedky hodnotenia sú orientované na individuálnu, alebo skupinovú aktivitu, samostatnosť pri práci na hodine, hodnotenie a samohodnotenie práce.

           

          Predmety praktického vyučovania

           

          Hodnotenie vyplýva zo špecifických požiadaviek na vedomosti a zručnosti pri vytváraní profilu absolventa. Dôraz je na využitie vedomostí z teórie a aplikáciu medzipredmetových vzťahov v praktických úlohách. Metódy a prostriedky hodnotenia sú orientované na individuálnu, alebo skupinovú aktivitu pri práci na hodine, hodnotenie a samohodnotenie vypracovanej práce alebo grafickej práce, ktorá obsahuje aplikáciu konkrétnych úloh z praxe.

           

          Podmienkou pre úspešné ukončenie každého ročníka je:

          1. Odovzdanie všetkých predpísaných grafických a textových prác, spracovaných na vyhovujúcej úrovni.
          2. Neodovzdané zadania je nutné odovzdať najneskôr 14 dní pred polročnou klasifikáciou (1/2 polrok a 2/2 polrok).

           

          1. Ak žiak neodovzdá všetky predpísané zadania do stanoveného termínu pred klasifikáciou, je na konci polroka neklasifikovaný.

           

          1. Dopísať písomku si má žiak do dvoch týždňov od nástupu do školy po absencii, ak sa nedohodne s vyučujúcou inak.

           

          Predmet hodnotenia výkresov a zadaní je:   

          kvalita práce, dodržiavanie statických a konštrukčných zásad, STN, BOZ, PO, technické prípadne dispozičné riešenie, využitie teoretických vedomostí, aktivita na hodine. Dôležitou súčasťou klasifikácie je aj dodržiavanie stanovených termínov (v zmysle metodického pokynu č. 21/2011) a pripravenosť na konzultácie k jednotlivým prácam.

           

          Hodnotenie:

          100% až 90%................výborný

          89,9% až 75%...............chválitebný

          74,9% až 50%...............dobrý

          49,9% až 30%...............dostatočný

          Menej ako 30%.............nedostatočný

           

          • V zmysle pokynov ŠPÚ – Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov s vývinovými poruchami učenia (VPU) v strednej škole

          Doplnok k Vzdelávaciemu programu pre žiakov s vývinovými poruchami učenia (ISCED 3), bod 2.5 - Všeobecné zásady hodnotenia žiaka s VPU

           

          Pri hodnotení žiakov s vývinovými poruchami učenia postupujeme individuálne, podľa odporúčaní špeciálneho pedagóga a v spolupráci s výchovným poradcom.

           

          Štandardy:

          https://siov.sk/wp-content/uploads/2019/02/SVP_36_Stavebnictvo_geodezia_a_kartografia.pdf