O PREDMETE
Charakteristika predmetu
Stavebná technika uplynulých storočí vyvinula mnohé stavebné materiály a nové technologické postupy, ktoré sa využívali pri výstavbe objektov. Naša krajina je bohatá na stavebné pamiatky, ktoré majú mimoriadnu kultúrnu, architektonickú a spoločenskú hodnotu. V minulosti sa stavali hrady, zámky, paláce, kláštory, kostoly a významné mestské domy. Vznikli vzácne architektonické a urbanistické súbory, ktoré sú svedkom našich národov a ich spoločenského vzostupu. Tento odkaz našich predkov je dokladom dokonalej práce a tvorivej schopnosti murárov, tesárov, rôznych remeselníkov, tvorivého ducha architektov, staviteľov a umelcov minulých dôb.
Každé obdobie malo svoj stavebný štýl, ktorý je dôležité zachovať pre ďalšie generácie pri opravách a rekonštrukciách jednotlivých objektov.
Úlohou predmetu je umožniť žiakom osvojiť si základné vedomosti o analyzovaní pamiatok, určených na obnovu, zaoberať sa úžitkovo- praktickými otázkami s využitím funkčnej stránky objektu a zachovať ho vhodnou technickou a ekonomickou údržbou.
Technológie používané pri údržbe a prestavbe závisia od konštrukčných prvkov a materiálov, z ktorých sú prvky vyrobené.
Na správne použitie technologického postupu rekonštrukcie objektu a výber stavebného materiálu je potrebné zvoliť správny postup záchrany stavby, zvážiť problémy, ktoré môžu vzniknúť pri posudzovaní základovej konštrukcii, pri rozširovaní priestorov, pri riešení detailov, riešení netradičných krovov, fyzikálno - technickom riešení, osvetlení, riešení interiéru a exteriéru ako celku. Treba poznať kvantifikované vlastnosti stavebných materiálov, podstatu ich skladby, resp. štruktúry, správanie v rôznych podmienkach pôsobenia, priaznivý, prípadne nepriaznivý vplyv ich kombinácie na výsledné vlastnosti, životnosť a trvanlivosť po ich zabudovaní.
Poznatky žiakov majú viesť k tomu, že záchrana stavieb a ich rekonštrukcia stavby závisí od poznania širokého spektra technologických postupov výstavby a stavebných materiálov zložených z jednej alebo viacerých látok dodávaných na stavebný trh ako stavebné výrobky.
Poznatky žiaka majú tvoriť otvorený systém s možnosťou pružného vertikálneho a horizontálneho rozširovania.
Predmet poskytuje žiakom 4. ročníka odborné vedomosti a zručnosti z týchto tematických celkov: úvod, rekonštrukcia a údržba murovaných budov, rekonštrukcia a údržba montovaných budov, dodatočné izolácie proti vode a zemnej vlhkosti, dodatočné tepelné izolácie, dodatočné obytné podkrovia, vzťah stavebníctva k životnému prostrediu.
Otázky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ako aj starostlivosť o životné prostredie sú súčasťou vyučovania, a preto sa s nimi musí vyučujúci zaoberať v príslušných súvislostiach.
Pri výbere učiva sme pristupovali už aj vzhľadom k jeho aplikácii v ďalších odborných predmetoch. Prihliadali sme aj na proporcionalitu a primeranosť učiva podľa schopností žiakov. Odborný predmet je medzi predmetovo previazaný s ďalšími odbornými vyučovacími predmetmi. Metódy, formy a prostriedky vyučovania predmetu majú stimulovať rozvoj poznávacích schopností žiakov, podporovať ich cieľavedomosť, samostatnosť a tvorivosť. Uprednostňujeme také stratégie vyučovania, pri ktorých žiak ako aktívny subjekt v procese výučby má možnosť spolurozhodovať a spolupracovať, učiteľ zase má povinnosť motivovať, povzbudzovať a viesť žiaka k čo najlepším výkonom, podporovať jeho aktivity všeobecne, ale aj v oblasti zvýšeného záujmu v rámci študijného odboru. Pri výučbe používame formu výkladu, riadeného rozhovoru, preferujeme prácu s učebnicami, meotarom a počítačom. Odporúčajú sa aj rôzne odborné časopisy.
K významným prvkom vo výchovno-vzdelávacom procese predmetu Adaptácie a rekonštrukcie stavieb patria aj vzorky stavebných materiálov a výrobkov. Mnohé konštrukcie a technológie ich zhotovenia sú zaznamenané na videu, DVD alebo CD nosičoch, preto využitie počítačov a internetu tiež prestavuje možnosti výučby.
Hodnotenie žiakov bude založené na kritériách hodnotenia v každom vzdelávacom výstupe. Klasifikácia bude vychádzať z pravidiel hodnotenia tohto školského vzdelávacieho programu. Použijú sa adekvátne metódy a prostriedky hodnotenia.
Ciele vyučovacieho predmetu
Cieľom vyučovacieho predmetu Adaptácie a rekonštrukcie stavieb je poskytnúť žiakom súbor vedomostí, zručností, formovať logické myslenie a rozvíjať zručnosti a kľúčové kompetencie využiteľné aj v ďalšom vzdelávaní a občianskom živote. Žiaci získajú poznatky o pojmoch predĺženia životnosti stavieb, o prieskume porúch stavieb a projektovej dokumentácii na rekonštrukciu stavieb, o zisťovaní príčin, diagnostike a klasifikácii porúch stavieb, o zabezpečovaní stability stavieb pri rekonštrukciách a riešení širokého spektra porúch stavieb s použitím adekvátnej technológie postupu a výberu stavebných materiálov, ich správanie sa v rôznych podmienkach pôsobenia, priaznivý, prípadne nepriaznivý vplyv na výsledné vlastnosti, životnosť a trvanlivosť po ich zabudovaní.
Všeobecné pokyny hodnotenia stavebných odborných predmetov:
Pri hodnotení stavebných odborných predmetov sa riadime:
- Metodickým pokynom č. 21 / 2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl - Klasifikácia v predmetoch vzdelávacej oblasti odborné vzdelávanie čl. 17 a čl.18
Čl. 17 – Klasifikácia odborných vyučovacích predmetov teoretického vyučovania
Čl. 18 – Klasifikácia odborných vyučovacích predmetov praktického vyučovania
Čl. 1 - Úvodné ustanovenia
Čl. 2 - Hodnotenie a klasifikácia žiakov
Čl. 3 - Všeobecné zásady hodnotenia a klasifikácie žiakov
Čl. 4 – Získavanie podkladov na hodnotenie a klasifikáciu
Čl. 5 – Postup pri hodnotení a klasifikácii prospechu
Žiak je z predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky. V priebehu polroka z predmetu s dotáciou jedna hodina týždenne, má byť žiak vyskúšaný dvakrát, viac ako jedna hodina týždenne minimálne trikrát.
Hodnotenie môže byť známkou, získaním bodov alebo percentuálne hodnotenie. Túto škálu ponúka aj elektronická žiacka knižka v systéme Edupage.
- ŠkVP
Predmety teoretického vyučovania
Pri každom hodnotení tematického celku používame všeobecné kritériá a klasifikáciu uvedenú v ŠkVP (pre jednotlivcov, skupinu, pre ústne, písomné a grafické práce). Prípravu cieľových otázok pre skupinové práce, písomné cvičenia, grafické práce, individuálne a frontálne skúšanie pripravuje vyučujúci.
Metódy a prostriedky hodnotenia sú orientované na individuálnu, alebo skupinovú aktivitu, samostatnosť pri práci na hodine, hodnotenie a samohodnotenie práce.
Predmety praktického vyučovania
Hodnotenie vyplýva zo špecifických požiadaviek na vedomosti a zručnosti pri vytváraní profilu absolventa. Dôraz je na využitie vedomostí z teórie a aplikáciu medzipredmetových vzťahov v praktických úlohách. Metódy a prostriedky hodnotenia sú orientované na individuálnu, alebo skupinovú aktivitu pri práci na hodine, hodnotenie a samohodnotenie vypracovanej práce alebo grafickej práce, ktorá obsahuje aplikáciu konkrétnych úloh z praxe.
Podmienkou pre úspešné ukončenie každého ročníka je:
- Odovzdanie všetkých predpísaných grafických a textových prác, spracovaných na vyhovujúcej úrovni.
- Neodovzdané zadania je nutné odovzdať najneskôr 14 dní pred polročnou klasifikáciou (1/2 polrok a 2/2 polrok).
- Ak žiak neodovzdá všetky predpísané zadania do stanoveného termínu pred klasifikáciou, je na konci polroka neklasifikovaný.
- Dopísať písomku si má žiak do dvoch týždňov od nástupu do školy po absencii, ak sa nedohodne s vyučujúcou inak.
Predmet hodnotenia výkresov a zadaní je:
kvalita práce, dodržiavanie statických a konštrukčných zásad, STN, BOZ, PO, technické prípadne dispozičné riešenie, využitie teoretických vedomostí, aktivita na hodine. Dôležitou súčasťou klasifikácie je aj dodržiavanie stanovených termínov (v zmysle metodického pokynu č. 21/2011) a pripravenosť na konzultácie k jednotlivým prácam.
Hodnotenie:
100% až 90%................výborný
89,9% až 75%...............chválitebný
74,9% až 50%...............dobrý
49,9% až 30%...............dostatočný
Menej ako 30%.............nedostatočný
- V zmysle pokynov ŠPÚ – Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov s vývinovými poruchami učenia (VPU) v strednej škole
Doplnok k Vzdelávaciemu programu pre žiakov s vývinovými poruchami učenia (ISCED 3), bod 2.5 - Všeobecné zásady hodnotenia žiaka s VPU
Pri hodnotení žiakov s vývinovými poruchami učenia postupujeme individuálne, podľa odporúčaní špeciálneho pedagóga a v spolupráci s výchovným poradcom.
Štandardy:
https://siov.sk/wp-content/uploads/2019/02/SVP_36_Stavebnictvo_geodezia_a_kartografia.pdf