Charakteristika predmetu
Úlohou predmetu je poskytnúť žiakom odborné vedomosti a zručnosti potrebné pri riešení a vyhotovovaní výkresov stavebných konštrukcií. Na hodinách žiaci pracujú so zásadami a postupmi kreslenia v rozsahu zadaní v rámci teórie zobrazovania stavebných objektov a konštrukcií vo výkresoch. Obsah jednotlivých výkresov nadväzuje na tematické celky v teoretickej časti predmetu pozemné staviteľstvo, a predmety v rámci medzipredmetových vzťahov. Výkresy musia byť v súlade s požiadavkami na výkresy pozemných stavieb a požiadavkami STN. Pre úspešné ukončenie každého ročníka musí žiak vypracovať a odovzdať všetky predpísané grafické práce. Otázky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ako aj starostlivosť o životné prostredie sú súčasťou vyučovania, a preto sa s nimi musí vyučujúci zaoberať v príslušných súvislostiach.
V 1. ročníku sa žiak zoznamuje so zásadami a postupmi kreslenia, teóriou zobrazovania častí stavebných konštrukcií a objektov. Obsah jednotlivých výkresov nadväzuje na tematické celky v teoretickej časti učebnej osnovy tohto predmetu. Výkresy musia byť v súlade s STN a požiadavkami na výkresy pozemných stavieb. Pre úspešné ukončenie ročníka musí žiak vypracovať všetky predpísané grafické práce
V 2. ročníku riešia žiaci jednoduchý, čiastočne podpivničený rodinný dom – základné stavebné výkresy v mierke 1:50. Žiaci sú vedení k tomu, aby každý výkres mal charakter technickej dokumentácie.
Predmet poskytuje žiakom 3.a 4. ročníka odborné vedomosti a zručnosti pri vypracovávaní projektu. V 3. ročníku riešia individuálne zadaný, čiastočne podpivničený rodinný dom – základné stavebné výkresy v mierke 1:50.
Vo 4. ročníku podkladom pre ročníkový projekt je jednoduchý objekt občianskeho vybavenia, najmenej 2-podlažný – základné stavebné výkresy v mierke 1:50.
Žiaci sú vedení k tomu, aby každý výkres mal charakter technickej dokumentácie. Zadanie úloh má byť individuálne diferencované. Poznatky žiaka majú tvoriť otvorený systém s možnosťou pružného vertikálneho a horizontálneho rozširovania. Vo všetkých ročníkoch je v cvičeniach zahrnutá klauzúrna práca, pri ktorej si žiak v časovom limite overí dosiahnuté zručnosti a vedomosti ako prípravu na praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky v podobe zadania menšieho rozsahu.
Podmienkou pre úspešné ukončenie každého ročníka v tomto predmete je odovzdanie všetkých predpísaných grafických a textových prác podľa harmonogramu, spracované na vyhovujúcej úrovni klasickou metódou v 1. a 2. ročníku, alebo pomocou grafického počítačového softwéru s výstupom na kresliacom zariadení.
Predmet konštrukčné cvičenia je aplikáciou teoretického učiva viacerých odborných predmetov v rámci medzipredmetových vzťahov. Prihliadali sme aj na proporcionalitu a primeranosť učiva podľa schopností žiakov. Odborný predmet je medzipredmetovo previazaný s ďalšími odbornými vyučovacími predmetmi a preto je nevyhnutná spolupráca vyučujúcich. Metódy, formy a prostriedky vyučovania majú stimulovať rozvoj poznávacích schopností žiakov, podporovať ich cieľavedomosť, samostatnosť a tvorivosť. Uprednostňujeme také stratégie vyučovania, pri ktorých žiak ako aktívny subjekt v procese výučby má možnosť spolurozhodovať a spolupracovať, učiteľ zase má povinnosť motivovať, povzbudzovať a viesť žiaka k čo najlepším výkonom, podporovať jeho aktivity všeobecne, ale aj v oblasti zvýšeného záujmu v rámci študijného odboru. Pri výučbe používame formu výkladu, precvičovania, riadeného rozhovoru, preferujeme prácu s odbornou literatúrou, normami a počítačom. Odporúčajú sa aj rôzne odborné časopisy.
K významným prvkom vo výchovno-vzdelávacom procese predmetu konštrukčné cvičenia patria aj ukážky vybraných vypracovaných projektov a výkresov, vzoriek stavebných materiálov a výrobkov. Mnohé konštrukcie a technológie zhotovenia sú zaznamenané na VHS, DVD alebo CD nosičoch, preto využitie počítačov a internetu tiež prestavuje možnosti výuky.
Ďalšou dôležitou súčasťou vyučovania a zdrojom poznatkov sú tematické exkurzie, ktoré žiaci absolvujú počas štúdia.
Hodnotenie žiakov bude založené na kritériách hodnotenia v každom vzdelávacom výstupe. Klasifikácia bude vychádzať z pravidiel hodnotenia tohto školského vzdelávacieho programu. Použijú sa adekvátne metódy a prostriedky hodnotenia.
Pri každom hodnotení tematického celku používame všeobecné kritériá a klasifikáciu uvedenú v tomto ŠkVP (pre jednotlivcov, skupinu, pre ústne odpovede, písomné a grafické práce). Príprava cieľových otázok pre skupinové práce, písomné cvičenia, grafické práce a frontálne skúšanie pripravuje vyučujúci.
Žiaci budú s kritériami a spôsobom hodnotenia výkresov oboznámení. Hodnotiacu škálu si volí vyučujúci. Výsledky hodnotenia výkresov sú významnou súčasťou sumatívneho hodnotenia.
Vo všetkých ročníkoch je v cvičeniach zahrnutá klauzúrna práca, pri ktorej si žiak v časovom limite overí dosiahnuté zručnosti a vedomosti ako prípravu na praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky v podobe zadania menšieho rozsahu.
Podmienkou pre úspešné ukončenie každého ročníka v tomto predmete je odovzdanie všetkých predpísaných grafických a textových prác podľa harmonogramu, spracované na vyhovujúcej úrovni klasickou metódou, alebo pomocou grafického počítačového softwéru s výstupom na kresliacom zariadení.
V predmete konštrukčné cvičenia je hodnotenie prispôsobené charakteru predmetu. Vyplýva to zo špecifických požiadaviek na vedomosti a zručnosti pri vytváraní profilu absolventa. Dôraz je na využitie vedomostí z teórie a aplikáciu medzipredmetových vzťahov v praktických úlohách. Metódy a prostriedky hodnotenia sú orientované na individuálnu aktivitu a samostatnosť pri práci na hodine a individuálnu kontrolu a hodnotenie samostatnej grafickej práce, ktorá obsahuje aplikáciu konkrétnych úloh z praxe.
Ciele vyučovacieho predmetu
Cieľom vyučovacieho predmetu konštrukčné cvičenia je:
- poskytnúť žiakom súbor vedomostí, zručností
- formovať logické myslenie a rozvíjať zručnosti a kľúčové kompetencie využiteľné aj v ďalšom vzdelávaní a v praxi
- získať poznatky o materiáloch, konštrukciách, konštrukčných systémoch a technológii ich výroby, zhotovenia a pojmoch
- osvojiť si základné vzťahy medzi jednotlivými konštrukciami a ich pôsobení ako celku
- ovládať terminológiu, praktické zručnosti v použiteľnosti jednotlivých prvkov, konštrukcií, konštrukčných systémov a technológií.
Vzdelávanie smeruje k tomu, aby žiaci dokázali:
- vyjadriť správnu terminológiu, praktické zručnosti v použiteľnosti jednotlivých prvkov, konštrukcií, konštrukčných systémov a technológií.
- vysvetliť vlastnosti materiálov, konštrukcií, konštrukčných systémov a technológiu ich výroby, zhotovenia a pojmy
- preukázať zručnosti pri návrhu a projektovaní budov
- preukázať logické myslenie a rozvíjať zručnosti a kľúčové kompetencie využiteľné aj v ďalšom vzdelávaní a v praxi
- posúdiť priaznivý, prípadne nepriaznivý vplyv materiálov na výsledné vlastnosti po ich zabudovaní
Všeobecné pokyny hodnotenia stavebných odborných predmetov:
Pri hodnotení stavebných odborných predmetov sa riadime:
- Metodickým pokynom č. 21 / 2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl - Klasifikácia v predmetoch vzdelávacej oblasti odborné vzdelávanie čl. 17 a čl.18
Čl. 17 – Klasifikácia odborných vyučovacích predmetov teoretického vyučovania
Čl. 18 – Klasifikácia odborných vyučovacích predmetov praktického vyučovania
Čl. 1 - Úvodné ustanovenia
Čl. 2 - Hodnotenie a klasifikácia žiakov
Čl. 3 - Všeobecné zásady hodnotenia a klasifikácie žiakov
Čl. 4 – Získavanie podkladov na hodnotenie a klasifikáciu
Čl. 5 – Postup pri hodnotení a klasifikácii prospechu
Žiak je z predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky. V priebehu polroka z predmetu s dotáciou jedna hodina týždenne, má byť žiak vyskúšaný dvakrát, viac ako jedna hodina týždenne minimálne trikrát.
Hodnotenie môže byť známkou, získaním bodov alebo percentuálne hodnotenie. Túto škálu ponúka aj elektronická žiacka knižka v systéme Edupage.
- ŠkVP
Predmety teoretického vyučovania
Pri každom hodnotení tematického celku používame všeobecné kritériá a klasifikáciu uvedenú v ŠkVP (pre jednotlivcov, skupinu, pre ústne, písomné a grafické práce). Prípravu cieľových otázok pre skupinové práce, písomné cvičenia, grafické práce, individuálne a frontálne skúšanie pripravuje vyučujúci.
Metódy a prostriedky hodnotenia sú orientované na individuálnu, alebo skupinovú aktivitu, samostatnosť pri práci na hodine, hodnotenie a samohodnotenie práce.
Predmety praktického vyučovania
Hodnotenie vyplýva zo špecifických požiadaviek na vedomosti a zručnosti pri vytváraní profilu absolventa. Dôraz je na využitie vedomostí z teórie a aplikáciu medzipredmetových vzťahov v praktických úlohách. Metódy a prostriedky hodnotenia sú orientované na individuálnu, alebo skupinovú aktivitu pri práci na hodine, hodnotenie a samohodnotenie vypracovanej práce alebo grafickej práce, ktorá obsahuje aplikáciu konkrétnych úloh z praxe.
Podmienkou pre úspešné ukončenie každého ročníka je:
- Odovzdanie všetkých predpísaných grafických a textových prác, spracovaných na vyhovujúcej úrovni.
- Neodovzdané zadania je nutné odovzdať najneskôr 14 dní pred polročnou klasifikáciou (1/2 polrok a 2/2 polrok).
- Ak žiak neodovzdá všetky predpísané zadania do stanoveného termínu pred klasifikáciou, je na konci polroka neklasifikovaný.
- Dopísať písomku si má žiak do dvoch týždňov od nástupu do školy po absencii, ak sa nedohodne s vyučujúcou inak.
Predmet hodnotenia výkresov a zadaní je:
kvalita práce, dodržiavanie statických a konštrukčných zásad, STN, BOZ, PO, technické prípadne dispozičné riešenie, využitie teoretických vedomostí, aktivita na hodine. Dôležitou súčasťou klasifikácie je aj dodržiavanie stanovených termínov (v zmysle metodického pokynu č. 21/2011) a pripravenosť na konzultácie k jednotlivým prácam.
Hodnotenie:
100% až 90%................výborný
89,9% až 75%...............chválitebný
74,9% až 50%...............dobrý
49,9% až 30%...............dostatočný
Menej ako 30%.............nedostatočný
- V zmysle pokynov ŠPÚ – Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov s vývinovými poruchami učenia (VPU) v strednej škole
Doplnok k Vzdelávaciemu programu pre žiakov s vývinovými poruchami učenia (ISCED 3), bod 2.5 - Všeobecné zásady hodnotenia žiaka s VPU
Pri hodnotení žiakov s vývinovými poruchami učenia postupujeme individuálne, podľa odporúčaní špeciálneho pedagóga a v spolupráci s výchovným poradcom.
Štandardy:
https://siov.sk/wp-content/uploads/2019/02/SVP_36_Stavebnictvo_geodezia_a_kartografia.pdf