O PREDMETE
Predmetová komisia zahŕňa predmety geodézia, prax v odbore, geodetické výpočty, mapovanie, počítačová grafika, automatizácia zobrazovacích prác, fotogrametria, modelovanie v 3D, kartografia, pozemkové právo, aktualizácia geodetických informácii, geoinformatika, geografické informačné systémy, diaľkový prieskum Zeme, ekonomika
Vedúca predmetovej komisie:
Ing. Mročová Gabriela
Členovia predmetovej komisie:
Ing. Mária Hrtková
Ing. Mroč Georg
Ing. Hollá Zdenka
Charakteristika predmetu
Učivo vyučovacieho predmetu mapovanie je zamerané na osvojenie odbornej terminológie a na získanie základných vedomostí o metódach a technologických postupoch pri vyhotovovaní máp. Predmet poskytuje žiakom tiež prehľad o vývoji mapovania z historického hľadiska. V učive predmetu sa aplikujú poznatky získané v predmetoch dejepis, geografia, geodézia, geodetické výpočty a prax. Obsah predmetu mapovanie úzko súvisí s predmetom pozemkové právo. Vo vyučovaní sa musia využívať aktuálne platné právne a technické normy, vyhlášky, predpisy, smernice a inštrukcie. Teoretická časť poskytuje žiakom informácie o geodetických a mapovacích základoch, používanej terminológii, prípravných a meračských prácach pre polohopisné mapovanie. Samostatnú časť tvorí náuka o teréne a jeho zobrazovaní. V rámci vyučovania jednotlivých tematických okruhov sa do vyučovacieho procesu zaradili praktické cvičenia, zamerané na utvrdenie vedomostí, ktoré zabezpečujú spojenie teórie s praxou, nácvik zručností pri mapovaní, tvorbe meračského náčrtu, prácu s rozličnými druhmi klasických máp aj máp v digitálnej forme a zobrazovanie rôznych typov terénu vrstevnicami. Pri vysvetľovaní tvorby ZMVM sa využíva Inštrukcia na tvorbu ZMVM SR uverejnená na internete, žiaci vyhľadávajú informácie podľa pokynov vyučujúceho, čím sú priamo zapájaní do vyučovacieho procesu a naučia sa vyhľadávať, triediť, spracovať a využívať výsledky mapovania pre tvorbu informačných systémov. Žiaci získajú schopnosť uplatniť nadobudnuté vedomosti a zručnosti v ucelených mapovacích technológiách.
Pri výučbe sa používajú všetky dostupné učebné pomôcky a predpisy, podľa platnej legislatívy v súlade s charakterom učiva. Výučba sa vhodne doplní exkurziami na pracoviská katastra, mapovej služby, dokumentačných útvaroch, fotogrametrických pracoviskách, prípadne návštevou výstav týkajúcich sa obsah predmetu.
Vyučovanie prebieha v triede, cvičenia podľa potreby v teréne, alebo v učebni výpočtovej techniky, pričom sa trieda delí na skupiny. Učivo je predkladané žiakom v názornej forme s poukázaním na praktické využitie.
Vyučujúci budú vhodnou a nenásilnou formou aplikovať v učive aj plnenie Národného štandardu finančnej gramotnosti.
Otázky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ako aj starostlivosť o životné prostredie sú súčasťou vyučovania, a preto sa s nimi musí vyučujúci zaoberať v príslušných súvislostiach.
Ciele vyučovacieho predmetu
Cieľom predmetu mapovanie je oboznámiť žiakov so vznikom, vývojom, rozdelením, druhmi máp, s rozborom a zobrazovaním terénu, s kartografickými zobrazeniami, geodetickými základmi, s metódami a technologickom postupe tvorby a kategorizácii štátnych mapových diel a ZMVM. Po absolvovaní praktických cvičení by žiaci mali správne aplikovať a prakticky využiť získané teoretické vedomosti a nadobudnuté zručnosti z oblasti mapovania, aj prostredníctvom výpočtovej techniky využitím dostupného programového vybavenia.
Vzdelávanie smeruje k tomu, aby žiaci dokázali:
- ovládať terminológiu a platnú legislatívu
- popísať vývoj mapovania, druhy máp a ich obsah z rôznych hľadísk
- definovať geodetické základy
- ovládať rozbor terénu, jeho zobrazenie, interpoláciu vrstevníc a používanie mapových značiek
- aplikovať tvorbu ZMVM
Štandardy:
https://siov.sk/wp-content/uploads/2019/02/SVP_36_Stavebnictvo_geodezia_a_kartografia.pdf