• Žiaci zo Žiliny u nás

• Dňa 7.12.2015 trieda 1.GG spolu s vyučujúcimi Ing. Petrou Šutarikovou a Ing. Jozefom Dudoňom vycestovala na svoju prvú odbornú exkurziu a to rovno do Bratislavy. Originálnou pozvánkou do Múzea histórie geodézie a fotogrametrie, ktorú spracovali vyučujúci a žiaci tejto školy bolo pexeso s historickými teodolitmi a nivelačnými prístrojmi, ktoré sme si zahrali na hodine geodézie. Na pôde školy nás privítal pán riaditeľ Ing. Karol Ďungel. Zatiaľ čo sme si vymieňali vzájomné skúsenosti, si naši žiaci prezreli odborné a výpočtové učebne a odskúšali oddychovú zónu, ktorú majú ich bratislavskí spolužiaci k dispozícii. V múzeu si naši žiaci mohli prezrieť pomôcky, prístroje, mapy, rysovacie potreby, výpočtovú a zobrazovaciu techniku, ktoré využívali a využívajú geodeti pri svojej práci ako aj množstvo fotografií, ilustrácií či modelov, ktoré nás oboznámili s vývojom zememeračstva od čias Babylonu, starovekého Egypta až po dnes. O expozíciách nám pútavým spôsobom porozprávala Ing. Alžbeta Strižincová. Zo SPŠSaG sme sa presunuli na nábrežie Dunaja, kde je busta významného slovenského zememerača, polyhistora, kartografa, astronóma aj technika Samuela Mikovíniho ako aj pamätník na mieste, kadiaľ prechádzal 0-tý poludník, ktorý si tento učenec zvolil pri zobrazovaní máp Uhorskej stolice. Cestou na stanicu sme si nenechali ujsť vianočnú atmosféru historického centra nášho hlavného mesta.

Ing. Petra Šutariková