• O PREDMETE - odbor GKaK

• Predmetová komisia zahŕňa predmety geodézia, prax v odbore, geodetické výpočty, mapovanie, počítačová grafika, automatizácia zobrazovacích prác, fotogrametria, modelovanie v 3D, kartografia, pozemkové právo, aktualizácia  geodetických informácii, geoinformatika, geografické informačné systémy, diaľkový prieskum Zeme, ekonomika

Vedúca predmetovej komisie:

Ing. Mročová Gabriela

Členovia predmetovej komisie:

Ing. Mária Hrtková

Ing. Mroč Georg

Ing. Hollá Zdenka

Charakteristika predmetu

Ekonomika ako vedná disciplína rieši problémy hospodárskej praxe, preto predmet ekonomika vychádza z aktuálnej legislatívy a jednoduchých príkladov, a tak sa orientuje na aplikáciu teoretických poznatkov do reálneho ekonomického prostredia. Súčasťou výučby predmetu ekonomika budú aj problémové ekonomické situácie, ktoré hľadajú optimálne riešenia, overovanie si schopnosti aplikácie vedomostí v praktických činnostiach. Obsah predmetu je štruktúrovaný do tematických celkov (témy a podtémy). Na tento predmet sú vyčlenené 2 hodiny týždenne v 4. ročníku štúdia.

Osvojenie základných ekonomických pojmov uľahčí žiakom orientáciu v ekonomike. Predmet vedie žiakov k tomu, aby porozumeli ekonomike, a tým skôr aby dokázali využiť jeho výhody, aby získali a osvojili si vedomosti a zručnosti. Metódy, formy a prostriedky vyučovania ekonomiky majú stimulovať rozvoj poznávacích schopností žiakov, podporovať ich cieľavedomosť, samostatnosť a tvorivosť. Uprednostňujeme také stratégie vyučovania, pri ktorých žiak ako aktívny subjekt v procese výučby má možnosť spolurozhodovať a spolupracovať, učiteľ zase má povinnosť motivovať, povzbudzovať a viesť žiaka k čo najlepším výkonom, podporovať jeho aktivity všeobecne, ale aj v oblasti zvýšeného záujmu v rámci študijného odboru. Stimulovať poznávacie činnosti žiaka predpokladá uplatňovať vo vyučovaní predmetu ekonomika proporcionálne zastúpenie a prepojenie empirického a teoretického poznávania. Výchovné a vzdelávacie stratégie napomôžu rozvoju a upevňovaniu kľúčových kompetencií žiaka.

V tomto predmete budeme rozvíjať a skvalitňovať kľúčové kompetencie komunikatívne a sociálno interakčné, interpersonálne a intrapersonálne spôsobilosti tvorivo riešiť problémy, spôsobilosti využívať informačné technológie a spôsobilosti byť demokratickým občanom. Preto je dôležitou súčasťou teoretického poznávania a zároveň prostriedkom precvičovania, upevňovania, prehlbovania a systematizácie poznatkov okrem iného aj riešenie kvantitatívnych a kvalitatívnych úloh z učiva jednotlivých tematických celkov, úloh komplexného charakteru, ktoré umožňujú spájať a využívať poznatky z viacerých častí učiva v rámci medzipredmetových vzťahov.

K významným prvkom vo výchovno-vzdelávacom procese predmetu ekonomika patria aj prípadové štúdie, pri ktorých sa bude používať aj internet a počítače.

Hodnotenie žiakov bude založené na kritériách hodnotenia v každom vzdelávacom výstupe. Klasifikácia bude vychádzať z pravidiel hodnotenia tohto školského vzdelávacieho programu. Použijú sa adekvátne metódy a prostriedky hodnotenia. Žiaci absolvujú aj exkurzie.

Ciele vyučovacieho predmetu

- sprístupniť žiakom základné ekonomické poznatky o javoch, procesoch a vzťahoch v ekonomike podniku, celého národného hospodárstva i medzinárodnej ekonomickej integrácie

- poskytnúť žiakom súbor vedomostí, zručností a kompetencií o problematike ekonomiky

- formovať logické myslenie a rozvíjať vedomosti, zručností a kľúčové kompetencie na využitie aj v ďalšom vzdelávaní, praxi a občianskom živote